понеделник, 22 април 2013 г.

Климатични области в България

Въз основа характера на климата България се дели на 5 климатични области.

Област с умерен континентален климат
Обхваща Дунавската хълмиста равнина, по-ниските части на Предбалкана, Западна и Средна Стара планина, по-ниско котловинните области на Краище, Ихтиманска и Същинска Средна гора. Средната годишна температура е от +10 до +11°С. Средната януарска температура е от –2 до –3°С, а средната юлска 24–26°С. Максималните температури достигат до 38–40 °С. Годишната сума на валежите е 550–650 mm, с минимум през февруари и максимум през юни. Тази климатична област е предимно под влиянието на западни, северозападни и северни въздушни маси. Тук най-добре е изразен континенталният климат на страната, основен белег на което е значителната годишна амплитуда (например в Дунавската равнина температурната амплитуда е 25°С, в преходната област близо 23°С). За тази област е характерно, че валежите имат главен максимум през лятото и главен минимум през зимата. Годишната сума на валежите е 500–600 mm за Дунавската равнина и 750 мм за Предбалкана и преходната област. В този район има благоприятни условия за развитие на степна растителност (зърнени култури), лозарство и овощарство.

Област с преходно континентален климат
Обхваща Тракийската низина, Тунджанската област, долините на реките Струма и Места, Кюстендилската котловина, Задбалканските котловини и най-южните части наСтара планина. Средната годишна температура е от +11 до +13°С. Средната януарска температура е +1°С, средната юлска — 24–26°С, а максималните летни температури достигат до 40 °С. Отличава се с мека зима, хладна пролет и горещо лято. Валежи около 600 мм. Зимните валежи са почти равни на пролетните и летните. Удължаване на безмразовия период с 10-20 дни в сравнение с този в умереноконтиненталния климат. Това благоприятства отглеждането на светло- и топлолюбиви култури (тютюн, мак, анасон, мента, лавандула, овощни насаждения и зърнени култури, ориз, зеленчуци).

Област с континентално-средиземноморски климат
Обхваща Източните Родопи, Сакаро-Странджанската област и най-южните част на реките Марица, Струма и Места. За нейна граница служи средната януарска изотерма на 2°С. Температурната амплитуда е по-малка. Най-висока средна годишна температура - +13,9°С в град Сандански. Валежната сума се колебае от 585 мм (Свиленград) до 1015 мм (Златоград). Характерни за областта са мека зима с малко снегове, ранна пролет и лято с високи температури. Максимални валежи падат през зимата. Валежният максимум е през ноември-декември. Валежният минимум е през август-септември. В областта има подходящи условия за отглеждане на тютюн, грозде,черници, памук и други светлолюбиви култури, за развитие на бубарството.

Област на черноморското климатично влияние
Обхваща границата между Черно море и линията Провадия - Айтос. В зависимост от релефа ширината е различна. В равнинните места тя е до 50 км, а в планинските места - до 10 км, или средно 30-40 км ширина. Характерно за областта е, че има малка денонощна и годишна амплитуда (20-22°С). Средна годишна температура- от +12 до +12,7°С. Валежите са между 500 и 550 мм. По-високи температури има през есента, което е благоприятно за курортното дело. Есента е по-топла от пролетта. Валежите са средноголеми в южната част и малки в северната част. Зоната е подходяща за производството на грозде, плодове и зеленчуци, за технически култури (слънчоглед,памук, захарно цвекло) и всички видове зърнени култури.

Планинска климатична област
Най-високата област обхваща земите над 1000 м надморска височина. Включва Западна и Средна Стара планина, Рила, Пирин, Западни Родопи, Витоша. За нея са характерни ниски температури, обилни валежи и малка температурна амплитуда. Средна годишна температура - от -10 до -11°С, средна юлска температура - от +2 до +5°С. Валежите са средно 1200 мм. Увеличаване на зимните валежи за сметка на летните. Есента е по-топла от пролетта. Максимумът и минимумът на валежите и температурите закъсняват с един месец в сравнение с тези на страната. Подходяща е за дърводобив, за развитие на животновъдството, за производство наелектрическа енергия, за отглеждане на картофи, ръж и др.

Няма коментари:

Публикуване на коментар